براساس تجربه و علم تشکیل میوه­ی درخت گردو بستگی کامل به ذخیره و تراکم مواد غذایی خاک دارد.
عدم کوددهی و ضعف درخت، موجب ضعف فیزیولوژیکی و افزایش حساسیت درخت به تنش‌های دمائی از جمله کاهش مقاومت سرشاخه‌ها به سرما و افزایش حساسیت درخت به تنش خشکی می‌گردد.

علاوه بر این گردو درختی پرنیاز است و تا آخر دورۀ رشد خود مقدار زیادی مواد غذایی معدنی و آلی را از زمین جذب می­کند.
البته اکثر گردوکاران ایرانی که درختان گردو را در باغ­های آمیخته به‌صورت پراکنده پرورش می‌دهند، به‌صورت سنتی عمل می­کنند و به کوددهی درخت گردو به‌صورت مستقل معتقد نیستند.
آنها تصور می­کنند چون درخت گردو به اندازه­ی کافی بزرگ است، قدرت زیادی دارد که مواد غذایی را از اعماق زمین بالا بکشد. در صورتی که قضیه درست برعکس است. یعنی هر چه گیاهچهٔ تاج و گرزن درخت بزرگتر باشد، نیاز آن به مواد غذایی و ساختن بافت­های خود بیشتر است. درختان گردو علاوه بر
ریشه­ های محوری خود دارای ریشهٔ گستردهٔ فرعی نیز می­باشند كه می‌توانند دورتر از تنهٔ درخت از کود اضافه شده­ روی زمین استفاده­ لازم را بکنند. بنابراین لازم است همهٔ سطح باغ‌هایی که درخت گردو هم دارند، به‌طور یک­دست کودپاشی شود.

مواد مورد نیاز درخت گردو:

ازت: برای پرورش موفقیت‌آمیز گردو ضروری و تقریبا” در همه خاک‌های زراعی مقدار آن کم است. ازت مهم‌ترین عنصری است که در گردوکاری به‌صورت کود مصرف می‌شود و موجب افزایش پروتئین مغز و نسبت مغز به کل وزن میوه و درصد چربی مغز میوه می‌گردد.

ازت کافی برای حداکثر رشد نهال‌های تازه کاشته شده و تولید سیستم ریشه نیز ضروری است و از نشانه‌های کمبود آن در باغ‌های تازه احداث‌شده، رشد کند درختان می‌باشد.
البته عکس‌العمل درخت به کود ازت، بستگی به شدت کمبود، زمان مصرف، تعداد دفعات مصرف، نحوه مصرف، نوع خاک، مقدار رطوبت خاک و غیره دارد.

علائم درختانی که دچار کمبود ازت هستند معمولا به‌صورت کم‌رنگ شدن شاخ و برگ (برگها ابتدا سبز روشن و بعدا به زرد مبدل می‌شوند)، کوچک شدن برگ‌ها، کاهش میوه بستن، و تشکیل میوه‌های کوچک با مغز کم مشاهده می‌شود.
همچنین ازت خسارت بیماری آنتراکنوز را کاهش می‌دهد. آنتراکنوز یک بیماری لکه‌برگی عمومی می‌باشد که می‌تواند موجب تلف شدن مواد فتوسنتزی گیاه و ریزش برگ‌های نابالغ شود. برای مبارزه با کرم خراط نیز، تقویت درخت با کودهای ازته مفید است.

پتاسیم: میزان پتاسیم در برگ‌های گردو ۲ درصد بوده و در این دامنه، علائم کمبود دیده نمی‌شود. برای هر نهال نیم تا یک کیلوگرم سولفات پتاسیم و برای هر درخت بارور یک تا دو کیلو از این کود کافی است.

در مورد کودهای دامی و حیوانی می‌توان از انواع کودهای گوسفندی، گاوی، کبوتر، مرغی و …. استفاده کرد. برخی از این کودها خیلی قوی و از نظر ازت بسیار غنی هستند مانند کود گوسفندی، کود مرغی و کبوتر؛ لذا در دادن این کودها به زمین نباید زیاد افراط کرد. چرا که اگر یک­ مرتبه ازت خاک افزایش یابد درخت نیروی خود را صرف ساخت شاخ و برگ نموده و غرور پیدا می­کند و بارآوری آن کاهش  می­یابد. یعنی تعادل شاخ و برگ و میوه به‌هم می­خورد و دوباره باید تلاش کرده با هرس­ها یا تکنیک­های مختلف تعادل آن را به‌وجود آورد و این کار مستلزم صرف هزینه و دقت زیاد است.

خدمات کشاورزی نهال